kąpać się balii? Dokładnie! - piękny dom

balie ogrodowe producent

Zasady korzystania z sauny

Korzystanie z sauny ogrodowej z pewnością może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia, a przy okazji jest to bardzo dobry sposób na relaks. Żeby korzystanie z sauny było bezpieczne i przyniosło korzyści należy pamiętać o kilku

kąpać się balii? Dokładnie! - piękny dom balie ogrodowe producent
zasadach. Przede wszystkim korzystać z sauny powinno się raz, do dwóch razy w tygodniu, a przed samą kąpielą nie powinno się spożywać ani obfitych posiłków, ani alkoholu. Do sauny wchodzi się nago po wzięciu uprzednio prysznica i osuszenia ciała ręcznikiem. Po wejściu do sauny kładziemy ręcznik na najniższej ławce i na niego siadamy, a w miarę czasu przechodzimy coraz wyżej, żeby uniknąć szoku termicznego. Nogi należy się starać trzymać na wysokości tułowia, można też przyjąć postawę leżącą - po to, aby całe ciało było poddawane takiej samej temperaturze. Po opuszczeniu sauny należy wziąć zimny prysznic, żeby schłodzić ciało. Przy schładzaniu ciała trzeba pamiętać, żeby rozpocząć od stóp w kierunku serca. Po skończeniu schładzania ciała można wziąć ciepły prysznic, który pobudzi krążenie. Na zakończenie cyklu zaleca dwudziestominutowy odpoczynek.


Skąd pochodzi sauna

Z sauny być może nie każdy korzystał, ale większość z pewnością natknęła się na samo pojęcie sauny i mniej więcej wie, do czego ona służy. Skąd jednak pochodzi sauna, którą znamy współcześnie i czy zmieniła się pod względem wyglądu? Sauna, którą znamy współcześnie, była już używana w dawnych czasach, a została upowszechniona i nazwana za pośrednictwem Finów. Samo słowo sauna ma swoje pochodzenie w języku fińskim i oznacza pokój z drewna, w którym można się ogrzać. Sauny były już budowane przez Słowian oraz ludy fińskie od niepamiętnych czasów. Aż do czasów współczesnych sauna odgrywa istotną społecznie rolę w Finlandii, Estonii oraz Łotwie. Same początki sauny sięgają daleko wstecz, aż do odkrycia, że podgrzany w ognisku kamień potrafi zachować ciepło. Następnym krokiem było przeniesienie rozgrzanych kamieni do pomieszczenia, aby je ogrzać, a stamtąd był już tylko krok od konstruowania pomieszczeń, które znamy dzisiaj jako sauny. Ciekawostką jest, że kultura kąpieli w saunie rozwijała się także w innych częściach świata.


Z jakich materiałów są wykonane sauny ogrodowe

Sauny ogrodowe, zresztą jak każdy inny rodzaj saun, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, które będą w stanie znieść i zapewnić wysoką wilgotność wewnątrz pomieszczenia. Ponadto sauny ogrodowe muszą być zbudowane z takiego drewna, które będzie wytrzymałe na zmieniające się warunki atmosferyczne, ponieważ sauny ogrodowe są przeznaczone do użytku zewnętrznego. Z jakiego rodzaju drewna są więc zbudowane sauny ogrodowe? Surowcem, z którego są wykonane sauny, jest świerk skandynawski. Drewno użyte do konstrukcji musi być odpowiedniej grubości oraz używa się tak zwanego drewna suszonego. Konstrukcja sauny ogrodowej jest wykonana z drewna, ale ponadto do konkretnych elementów trzeba użyć innych materiałów. Do drzwi sauny używa się żaroodpornego szkła hartowanego, a do pokrycia dachowego używa się gontu bitumicznego. Obejmy sauny są wykonane ze stali nierdzewnej. Całość sauny jest impregnowana odpowiednim olejem do drewna. Niektóre modele saun ogrodowych zawierają dodatkowo miejsce na przebieralnię.


Jakie są zalety saun ogrodowych

Istnieje wiele zalet wynikających z regularnego używania sauny, które poza relaksem mają pozytywny wpływ na zdrowie. Nie każdy ma jednak możliwość regularnego uczęszczania do ośrodków, które posiadają saunę, z różnych powodów. Jedną z największych zalet posiadania sauny ogrodowej jest możliwość korzystania z sauny w dowolnym momencie, kiedy tylko chcemy. Wraz z dyspozycyjnością własnej sauny ogrodowej wiąże się również jej użytkowanie na wyłączność. Sauny ogrodowe posiadają taki sam dobry wpływ na zdrowie jak sauny w różnych ośrodkach SPA. Inną zaletą jest wygląd saun ogrodowych, które przypominają mały drewniany domek. Żeby posiadać własną saunę ogrodową wystarczy mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby cieszyć się z dobrodziejstwa regularnych sesji w saunie. Ponadto korzystanie z sauny ogrodowej pozwala się zrelaksować i odprężyć, a jednocześnie pozwala spędzić czas na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Istnieje więc wiele zalet wynikających z posiadania i użytkowania sauny ogrodowej.


Przeciwwskazania dotyczące korzystania z sauny

Sauna, pomimo swoich wielu korzyści zdrowotnych, nie jest polecana dla niektórych osób, właśnie ze względu na konkretne problemy ze zdrowiem. Dość oczywistym jest to, że z sauny nie powinny korzystać osoby, które akurat chorują na grypę lub mają gorączkę. Jednym z największych przeciwwskazań korzystania z sauny jest ciąża, ponieważ może to być niebezpieczne. Ponadto z sauny nie powinny korzystać osoby, które chorują na klaustrofobię oraz epilepsję. Nie zaleca się także, żeby dzieci korzystały z sauny, ponieważ ich organizmy nie są jeszcze odpowiednio przystosowane, gdyż nie posiadają dobrze rozwiniętego procesu termoregulacji. Innym przeciwwskazaniem są różne zaburzenia hormonalne oraz kardiologiczne, takie jak niewydolność serca czy nadciśnienie. Z sauny nie powinny korzystać także osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe. Korzystanie z sauny może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, jednak należy pamiętać, że niektóre osoby nie powinny z niej korzystać. Najlepiej udać się po poradę lekarską, jeśli ktoś nie jest pewien, czy może bez problemu korzystać z sauny.



© 2019 http://piekny-dom.glodowka.info.pl/